Стан зимівлі водних біоресурсів та гідрохімічний показники якості води у водних об’єктах Донецької області

 

Зимівля водних біоресурсів є найбільш складним й відповідальним життєвим процесом. Через тривалі морози на водоймах може утворитись товстий шар криги, тож зростає загроза загибелі риби через застій води, безперервне гниття водоростей і нестачу кисню. Особливо зростає небезпека наприкінці зими, після тривалого льодоставу. Наявність кисню в цей період значно зменшується і в деяких частинах водойм утворюються, так звані, «мертві» зони. В цей момент риба масово виходить із зимувальних ям в пошуках багатих на кисень джерел. Якщо до того часу не настане відлига і в сковані кригою водойми не надійде вода насичена киснем, то врятувати рибу зможе тільки людина.
Для запобігання можливих явищ задухи риби, фахівцями Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області (далі – Донецький рибоохоронний патруль) у зимовий період постійно здійснюється моніторинг температурного режиму водойм, вмісту розчиненого кисню та інших гідрохімічних показників якості води у водоймах Донецької області.
Обстеження рибогосподарських водних об’єктів щодо визначення гідрохімічних показників якості води та стану зимівлі водних біоресурсів проводилися протягом грудня 2020 - лютого 2021 року фахівцями відділу іхтіології та регулювання рибальства і державними інспекторами Донецького рибоохоронного патруля.
За даними проведеного моніторингу виявлено, що у зимовий період 2020 - 2021 року гідрохімічний стан води у більшості водних об’єктах Донецької області знаходився у межах норми. Гідрологічна ситуація на водних об’єктах спокійна, рівні води знаходяться у межах русел річок. Ситуація щодо підвищення гідрохімічних показників, зокрема: БСК, ХСК та концентрації іонів амонію, в річці Сіверський Донець у першій половині січня 2021 року поступово нормалізувалася до кінця місяця.
Показники гідрохімічного стану води на досліджуваних водних об’єктах:
товщина льодового покриву 0 – 30 см;
запах та колір (прозорість) води – прозора, сторонні запахи відсутні;
середня температура води – 0,5 – 5,8 оС;
рН – 6,7 - 8,5;
О2 – 4,0 – 13,92 мг О2/дм3.
Для попередження явищ задухи у водоймах, на яких спостерігалося зниження показників розчиненого кисню у воді  під час встановлення на них повного льодоставу, фахівцями Донецького рибоохоронного патруля проводилися меліоративні заходи з аерації (насичення) води киснем з повітря, а саме: прорубувались ополонки та встановлювалися в них гілля з очерету, солома.
 

Підписка на розсилку
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner