Що таке ОСББ і навіщо воно потрібно Лиманцям?

 

Виконавчий комітет Лиманської міської ради знову проводить зустрічі з мешканцями багатоповерхових будинків м. Лиман з питання створення ОСББ.
Тема створення ОСББ не нова для нашого містечка Лиман, але у світлі неминучого підвищення тарифів набуває сьогодні все більшої актуальності. Створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – справа нелегка, але в кінцевому результаті, зазначають експерти, може принести хороші результати. 
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку – юридична особа, створена власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для самостійного управління цим будинком та його утримання. ОСББ має статут, печатку, розрахункові рахунки в банку. У той же час це неприбуткова організація, вона не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.
Мешканці житлового будинку, де створено ОСББ: стають власниками майна та приміщень загального користування в будинку; мають можливість покращити фізичний стан будинку і умови проживання у ньому; отримують механізм для розв`язання проблем проживання у будинку; можуть контролювати якість робіт у будинку; обирають підрядників для поліпшення якості утримання будинку і скорочення загальних витрат; встановлюють розмір квартплати та контролюють використання цих коштів, а також дотацій та субсидій на утримання будинку і прибудинкової території; можуть здавати в оренду місця загального користування з метою отримання коштів для компенсації витрат на утримання будинку.
Власники квартир, де створено ОСББ, мають право вирішувати, хто обслуговуватиме будинок, встановлювати вартість його утримання, врегульовувати питання щодо утримання свого штату: голови чи управителя, двірника, слюсаря, бухгалтера (це мінімум працівників, а максимум визначається можливостями та бажаннями мешканців – консьєржи, садівники тощо).
Кожен раз на зустрічах з мешканцями багатоповерхових будинків, які проводить виконавчий комітет , найчастіше   чути питання - “Навіщо нам це потрібно?”. Спочатку я відповідала, що ОСББ допомагає об’єднуватися, спільно вирішувати питання, але такими відповідями мені навряд чи вдавалося розвіяти сумніви тих, хто не був упевнений у необхідності існування ОСББ.У підсумку  можна  виділити   4 основних аргументів, чому життя у багатоквартирному будинку неможливе без створення ОСББ.
Аргумент № 1: Саме за допомогою ОСББ  можливо контролювати використання коштів, які щомісячно сплачують за утримання багатоквартирного будинку та його прибудинкової території.
Сучасні умови вимагають від нас вкладання великого обсягу сил та часу в роботу, яка приносить кошти для забезпечення нормальних умов для життя.  Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками всього багатоквартирного будинку. І саме ми - співвласники будинку, маємо право і зобов’язані контролювати, куди спрямовуються та як використовуються наші гроші.
Залежно від розміру багатоквартирного будинку загальна сума щомісячних внесків та платежів може складати від 5000 гривень. На це впливає площа будинку та затверджений внесок на його утримання або встановлений для обслуговуючої організації тарифу.
Якщо в будинку створено ОСББ, співвласники мають можливість у будь-який момент отримати інформацію щодо фінансового стану об’єднання, а правління ОСББ зобов’язане щорічно звітувати перед співвласниками за використання коштів та утримання будинку.
Створивши ОСББ, ви отримуєте можливість контролювати використання грошей. Після створення об’єднання не обов’язково починати самостійне утримання будинку, можна продовжувати співпрацювати з обслуговуючою організацією, але на зовсім інших умовах: акумулювати кошти співвласників на рахунку ОСББ, а роботу обслуговуючої організації оплачувати на підставі щомісячних актів виконаних робіт. У такому випадку ви дійсно будете знати, за що платите, та зможете контролювати якість наданих послуг.
Аргумент № 2: ОСББ дозволяє вільно обирати, що і як робити для забезпечення належного утримання будинку.
В Україні зараз не існує форми управління багатоквартирним будинком, яка була б простіша та зрозуміліша за ОСББ. Створивши ОСББ ви маєте можливість скликати загальні збори та спільно вирішувати питання, пов’язані з управлінням будинком: від затвердження правил проживання до встановлення кошторису на його утримання.
Аргумент № 3: ОСББ дозволяє контролювати та зменшувати обсяг споживання комунальних послуг.
Коли в будинку створено ОСББ, ви можете насамперед отримувати повну та достовірну інформацію про те, скільки послуг споживаєте, чи є в вашому будинку втрати через зношеність інженерних комунікацій тощо. Встановивши обсяги споживання комунальних послуг та виявивши, які є технічні проблеми в вашому будинку, ви можете спланувати, яким чином вирішити виявлені негаразди, та зробити будинок ефективнішим. Наприклад, будинки, у яких створені ОСББ, можуть як брати участь в державних та місцевих програмах підтримки, так і претендувати на отримання фінансування від донорів, залучення кредитів тощо. Зразковим можна назвати досвід ОСББ різних міст України, які за допомогою програм підтримки енергоефективності змогли отримати майже 70 % відшкодування вартості обладнання та робіт з термомодернізації будинку.
Аргумент № 4: ОСББ дозволяє економити власні гроші.
У першу чергу, створивши ОСББ, доцільно провести аудит будинку, виявити, які є технічні проблеми, та визначити, які роботи та послуги необхідні для його утримання в належному стані. Зазвичай, коли співвласники відмовляються від ЖЕКу та створюють ОСББ, вони бачать, що велика кількість робіт, на які раніше витрачалися їхні кошти, насправді взагалі не потрібні будинку, а ті, яких він дійсно потребує, можна отримувати вдвічі або втричі дешевше, ніж це було за часів ЖЕКу.
Крім того, у випадку, якщо будинком опікується обслуговуюча організація, з суми отриманих від співвласників коштів за утримання така організація має сплатити в середньому 20-25 % податків. За рахунок залишку коштів обслуговуюча організація має оплатити вивіз побутових відходів, освітлення місць загального користування, електроенергію для роботи ліфтів тощо. Якщо формою управління будинком є ОСББ, як неприбуткова організація воно звільнено від сплати податків. Виходить, створивши ОСББ, ви одразу економите 20-25 % від суми внесків на утримання будинку та можете їх використати на покращення його стану.
Окремої уваги заслуговує те, що в ОСББ ви самостійно вирішуєте, скільки і за що ви готові платити. Отже, ви вправі як зменшити, так і збільшити вартість утримання будинку, обравши для себе найоптимальніший варіант.
Саме після створення ОСББ ви не тільки отримуєте  можливість вирішити, що і яким чином робити для утримання будинку, а й можете самостійно встановлювати кошторис на його утримання та визначати розмір і перелік внесків, які ми готові платити для забезпечення належного стану будинку.
За допомогою ОСББ в людей відкриваються очі на те, як і куди використовуються кошти ОСББ, де ви можете і повинні економити.
Хочу сказати, що найголовніше в ОСББ - можливість повноцінно реалізовувати права співвласників багатоквартирного будинку. Саме усвідомлення себе господарем дає сили утримувати будинок в надзвичайному стані, оскільки приходить розуміння, що це величезний актив та інвестиція, яку необхідно зберегти для своїх дітей та онуків. Будинки, в яких створено ОСББ та організовано належне утримання, набагато привабливіші для покупців.
Як створити ОСББ?
Насамперед, якщо ви готові взяти відповідальність за стан свого будинку та створити ОСББ, вам необхідна команда.
Команда – це ваші сусіди, які так само, як і ви, зацікавлені в тому, щоб у будинку був порядок, і з кожним роком він ставав все кращим та ефективнішим.
Коли у вас є команда з відповідальних сусідів, необхідно створити ініціативну групу, до складу якої повинні увійти не менше ніж три власники квартир та/або нежитлових приміщень у вашому будинку.Факт створення ініціативної групи фіксується у відповідному протоколі, форма якого може бути довільною. Головне, щоб кожен член ініціативної групи поставив у протоколі свій підпис, засвідчивши справжність інформації, зазначеної у документі.
Наступний відповідальний етап – з’ясування інформації про співвласників вашого багатоквартирного будинку.
Якщо будинок був введений в експлуатацію до 2013 року, необхідно звернутися до Бюро технічної інвентаризації для того, щоб дізнатися інформацію про осіб, які стали власниками до 2013 року, а також – до Центру надання адміністративних послуг для того, щоб дізнатися інформацію про осіб, які стали власниками після 2013 року.
Після того, як ви отримаєте інформацію про всіх власників, важливий крок –повідомлення всіх співвласників про дату, час, місце, порядок денний та ініціаторів проведення установчих зборів.
Зауважте, що порядок денний, який ви зазначаєте у повідомлення, має бути таким самим, як порядок денний на установчих зборах.
А тепер розпочинається найвідповідальніший етап у процесі створення ОСББ – установчі збори.
Це той етап, у якому мають бути задіяні всі члени ініціативної групи та інші відповідальні сусіди.
Для того, щоб установчі збори пройшли швидко та ефективно, вам необхідно належно підготуватися.
На установчих зборах необхідно розглянути чотири обов’язкових питання:
1. Обрання головуючого та секретаря установчих зборів. Це ті особи, які будуть вести установчі збори, складати протокол за їхніми результатами, збирати результати голосування та проводити письмове опитування. Рішення щодо цього питання ухвалюється більшістю голосів присутніх співвласників.
2. Створення ОСББ та затвердження його назви. Для ухвалення рішення щодо цього питання необхідно, щоб «за» було понад 50 % голосів співвласників пропорційно до частки площі їхньої власності відносно загальної площі багатоквартирного будинку. Обираючи назву для ОСББ слід перевірити, чи не зареєстровано юридичну особу з тотожною назвою. Це можна зробити за допомогою онлайн-запиту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
3. Затвердження Статуту ОСББ. Для ухвалення рішення щодо цього питання необхідно, щоб «за» було понад 50 % голосів співвласників пропорційно до частки площі їхньої власності відносно загальної площі багатоквартирного будинку. Статут – це Конституція вашого будинку, у якій повинні бути передбачені правила для діяльності вашого ОСББ.
4. Надання повноважень особі для подання документів для державної реєстрації ОСББ. Для ухвалення рішення щодо цього питання необхідно, щоб «за» було понад 50 % голосів співвласників пропорційно до частки площі їхньої власності відносно загальної площі багатоквартирного будинку.
На установчих зборах можна також обрати Правління ОСББ, яке зі свого складу обере Голову Правління, та ревізійну комісію. Зауважте, що до складу ревізійної комісії можуть входити тільки співвласники багатоквартирного будинку.
Якщо на установчих зборах ви не набрали достатню кількість голосів співвласників (понад 50 % пропорційно до площі), ви маєте можливість протягом 15 днів з дати, коли відбувалися установчі збори, провести письмове опитування співвласників.
Коли ви зібрали необхідну кількість голосів та оформили всі документи, необхідно зареєструвати ваше ОСББ як юридичну особу.
Це можна зробити як в ЦНАПі, так і у нотаріуса. Первинна реєстрація юридичної особи є безкоштовною.
Після державної реєстрації вашого ОСББ необхідно подати заяву до Державної податкової інспекції за формою 1-рн для отримання статусу неприбуткової організації.
З моменту, коли ваше ОСББ зареєстроване як юридична особа та має статус неприбутковості, ви можете розпочинати повноцінну роботу, зокрема:
• складати кошторис на утримання будинку,
• затверджувати розмір внеску,
• брати участь у державних та місцевих програмах фінансування ОСББ,
• брати кредити,
• втілювати проекти з термомодернізації.
І це не вичерпний перелік. Ви зможете робити багато інших важливих дій, які гарантовано принесуть користь вашому будинку.
Процес створення ОСББ – досить простий та зрозумілий. Тому боятися можна тільки одного – відповідальності. Проте усвідомлюємо ми це чи ні, але ми вже відповідальні за наш будинок відтоді, як придбали квартиру.
Тому питання відповідальності – це питання часу і нашого свідомого вибору. Чим раніше ви станете відповідальним власником, тим менше грошей та часу вам доведеться витратити для відновлення належного стану вашого будинку.
ЯКЩО ВИ МАЄТЕ БУДЬ-ЯКІ ЗАПИТАННЯ ЩОДО СТВОРЕННЯ ОСББ,
ТЕЛЕФОНУЙТЕ:т.4-13-68    або звертайтесь до відділу ЖКГ  виконавчого комітету Лиманської міської ради каб 302. Ми готові до зустрічі з мешканцями багатоповерхових будинків. 
 

Підписка на розсилку
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner